Čeština‎English日本語

Malá hloubka ostrosti v makrosvětě flóry, květin, keřů a pavučin
Vážky České republiky | Odonata - vážky, šídla, páskovci, klínatky, lesklice, motýlice, šídlatky a šidélka
TOP 20 - Výběr mých nejlepších fotografií
Makrofotografie hmyzu, motýli, brouci, pestřenky, koníci a další tvorové z říše hmyzu
Zoo zvířata, ptáci, savci, srnky a zejména rosničky

Atlas vážek ČR – podřád ANISOPTERA | různokřídlice

Podřád Vážek – ZYGOPTERA (šídélka, šídlatky, motýlice) ZDE »

Aeshna affinis (Vander Linden 1820) – Šídlo rákosní

 1. červenec až srpen
 2. podobný šídlu pestrému, ale affinis má celé modré oči, samečci mají žlutavou, zelenou nebo modrozelenou hruď s černými úzkými proužky, zadeček samečka je shora černý s modrými skvrnami, další rozdíl oproti šídlu pestrému je, že na druhém článku zadečku chybí žlutá skrvna. Samička má zadeček světlejší než šídlo pestré, převažuje zde žlutá barva.
sameček

sameček

samička níže

samička níže

sameček

sameček

Aeshna cyanea (Muller 1764) – Šídlo modré

 1. konec června až začátek listopadu
 2. sameček – zbarvení těla tmavě hnědé až černé, bok hrudi žlutý, žlutozelený až zelený s tmavými pruhy na švech, na 8-10článku zadečku má modré skvrny, po bocích má více malých modrých skvrnek. Plamka černá. Samička má na hřbetu zadečku zelené skvrny. Plamka bývá hnědá. Na čele má skvrnu ve tvaru písmene T.
Aeshna cyanea

sameček

Aeshna cyanea - líhnutí

líhnutí

Aeshna cyanea - samička

samička

Aeshna grandis (Linné 1758) – Šídlo velké

 1. konec června až září
 2. tělo má hnědé, boky s širokými žlutými pruhy, po stranách zadečku má sameček modravé, samička žlutavé skvrny. Jediné šídlo u nás, které má zlatavě hnědé křídla. Plamka hnědá. Na čele nemá skvrnu ve tvaru T.
samička

samička

Aeshna mixta (Latreille 1805) – Šídlo pestré

 1. konec července až začátek listopadu
 2. na čele má tento druh písmeno T, samečci mají oči šedomodré, samičky hnědavé, bok hrudi světle hnědý s 2pásy. Hřbet samečka je černý s modrými skvrnami, samička má tmavé tělo s většími žlutavo-hnědými skvrnami. Plamka hnědavá. Nohy černé, na bázi rudohnědé. Tento druh šídla jako jediný v ČR sedává v horizontální poloze, žádné jiné tuzemské šídlo tohle neumí.
Aeshna mixta

sameček

samička

samička

Aeshna subarctica (Walker 1908) – Šídlo rašelinné

 1. červen až září
 2. základní barva těla je hnědá až černohnědá, na čele tmavá skvrna ve tvaru písmene T, světlé pruhy na hrudi jsou žluté až namodralé, zbarvení samečků je bledší ve srovnání s podobnými druhy. Sameček má zadeček modročerný s žlutými skvrnami především v jeho přední části, samička má zadeček hnědý se světlými, žlutavými až namodralými skvrnami.
pár

pár

Anax imperator (Leach 1815) – Šídlo královské

 1. konec června až srpen
 2. sameček má modré zbarvení zadečku s černou kresbou, samička zelené zbarvení zadečku, opět s černou kresbou
Anax imperator - sameček

sameček

Anax imperator - líhnutí

líhnutí

Anax imperator

samička – kladení

Anax parthenope (Séles 1839) – Šídlo tmavé

 1. konec května až září
 2. zbarvení je hnědavě šedý až fialově hnědavý, 2 a u samečka částečně i třetí je blankyně modrý, u 2článku je žlutavý proužek, obě pohlaví jsou velmi podoné, samičku poznate ješte podle dvou malých výrůstků na zaoční plošce, stčd křídel je nahnědlý
Anax parthenope - trup

sameček – trup

Anax parthenope - ocas

sameček – ocas

Brachytron pratense (O.F.Muller 1764) – Šídlo luční

 1. duben až …
 2. na čele tmavá skvrna ve tvaru písmene T. Hruď je zboku zelenavě žlutá s příčnými černými pruhy, nohy jsou celé černé. Plamka je hnědá, velmi úzká. Sameček má hruď a začátek zadečku silně ochlupacený, samička hruď včetně celého zadečku. Sameček má zadeček černý s modrými až nazelenalými párovými skvrnami, samička má zadeček černý s žlutými skvrnami.
Brachytron pratense

juvenilní sameček

Cordulegaster bidentata (Sélys 1843) – Páskovec dvojzubý

 1. konec května až konec července
 2. až 88mm dlouhá vážka (samička), délka zadečku samečků 50-59mm, samiček 55-63mm, rozpětí křídel až 110mm. Zbarvení těla je černožluté, na zadečku jsou žluté příčné pruhy. A teď to důležité, jak si ho nesplést s Cordulegaster boltoni, rozdílů je více, takže jen ty na první pohled viditelné 1.) sameček – když se jde po trupu, směrem od hlavy, druhý černý pruh – C. bidentata ho má celý černý, boltoni ho má narušený malým žlutým pruhem 2.) těsně za očima na temenu nahoře je malý trojúhelník, bidentata ho má černý, boltoni žlutý 3.) bidentata nemá na 4 až 8 zadečkovém článku tenké příčné pruhy, pruhy končí na 3článku, boltoni je má po celém ocasu
Cordulegaster bidentata - páskovec dvojzubý

sameček

sameček zhora

sameček zhora

Cordulegaster boltoni (Donovan 1807) – Páskovec kroužkovaný

 1. počátek června až konec srpna
 2. délka zadečku samečků 54-61mm, samiček 55-64mm, rozpětí křídel až 105mm. Zbarvení těla je černožluté, na zadečku jsou žluté příčné pruhy. A teď to důležité, jak si ho nesplést s Cordulegaster boltoni, rozdílů je více, takže jen ty na první pohled viditelné 1.) sameček – když se jde po trupu, směrem od hlavy, druhý černý pruh – C. bidentata ho má celý černý, boltoni ho má narušený malým žlutým pruhem 2.) těsně za očima na temenu nahoře je malý trojúhelník, bidentata ho má černý, boltoni žlutý 3.) bidentata nemá na 4 až 8 zadečkovém článku tenké příčné pruhy, pruhy končí na 3článku, boltoni je má po celém ocasu
sameček

sameček

sameček

sameček

Cordulia aenea (Linné 1758) – Lesklice měděná

 1. od konce dubna do začátku srpna
 2. zbarvení těla tmavě zeleno měděné, zadeček bez žlutých postranních skvrn, oči smaragdově zelené. Sameček má rozšířený zadeček v poslední třetině. Snadno se dá zaměnit se Somatochlora metallica. Cordulia aenea má však u zadního křídla diskoidální políčko bez půlení, tzn. má ho v celku.
Cordulia aenea

Cordulia aenea

Crocothemis erythraea (Brullé 1832) – Vážka červená

 1. polovina června až první polovina srpna (střední Evropa), srpen-listopad (Středomoří)
 2. samečci (a hetechromní samičky) sytě červení, většina samiček a nevybarvení mladí samečci pískově žluté barvy, zadeček je zploštělý, nejvíce v půli zadečku, plamka karamelově hnědá. Na křídlech je nápadně žlutá skvrna u báze
Crocothemis erythraea

sameček

Crocothemis erythraea

samička

Crocothemis erythraea

samička

Gomphus flavipes (Charpentier 1815) – Klínatka žlutonohá

 1. červen až září
 2. základní zbarvení je žlutočerné, nohy černé s podélnými žlutými pruhy. Ze tří hrudních pruhů je prostřední ten nejširší. Žlutý pruh mezi 2 a 3 tmavým pruhem je široký. Když se podíváte na tuhle vážku shora, trup samečka bude na Vás působit více černě zabarven, u samičky naopak budete pociťovat dominanci žluté barvy. Sameček má poslední zadečkový článek více rozšířen než samička a cérky (klíšťky shora na konci ocasu) má sameček masivnější.
samička

samička

samička

samička

samec

samec

Gomphus vulgatissimus (Linné 1758) – Klínatka obecná

 1. konec květen až červenec
 2. tělo je černé s žlutou či nazelenalou kresbou, dospělí samečci mají kombinaci všech těchto tří barev, samečci mají 7-9článek rozšířený. Jako jediná z našich klínatek má nohý celé černé (stejný znak jako má S.sanquineum u S.)
Gomphus vulgatissimus

samička

Gomphus vulgatissimus

sameček

Gomphus vulgatissimus

sameček

Leucorrhinia albifrons (Burmeister 1839) – Vážka běloústá

 1. květen až srpen
 2. hřbetní část samečka je černá s šedým ojíněním na jeho předních článcích. Zadeček je v zadní části rozšířen. Samička má na černém zadečku z horní strany žlutou skvrnu na 3tím článku a 4-6článku podélné žluté skvrny. Plamka černá, horní zadečkové přívěsky u obou pohlaví bílé.
Vážka běloústá

sameček

Leucorrhinia dubia (Vander Linden 1825) – Vážka čárkovaná

 1. květen až srpen
 2. velmi malá vážka, sameček má černé tělo s červenými skvrnami na hřbetní části hrudi a zadečku, plamka je hnědá. Samička má zadeček podobně vykreslený jako sameček, ale červená barva je zde nahrazena žlutou. Zadečkové přívěsky jsou u obou pohlaví černé. Na bázi zadních křídel jsou hnědé skvrny. Existují zde hetero i homeochromní samičky.
Leucorrhinia-dubia

kopulace

Leucorrhinia pectoralis (Charpentier 1840) – Vážka jasnoskvrná

 1. začátek května až konec července
 2. velmi malá vážka, zbarvení těla je tmavě hnědé až černé, mladí samečci mají na 2-7 zadečkovém článku žluté skvrny, které během pár dní zhnědnou, kromě té na 7článku. Samička má širší zadeček, žluté skvrna na 2-7zadečkovém článku zůstávají i v dospělosti. U báze zadních křídel je měnší tmavá skvrna, u obou pohlaví.
Leucorrhinia pectoralis - líhnutí

líhnutí

Leucorrhinia pectoralis - samička

samička

Leucorrhinia pectoralis - sameček

sameček

Libellula depressa (Linnaeus 1758) – Vážka ploská

 1. začátek května až polovina srpna
 2. tato vážka má plochý zadeček, takže záměna s jiným českým druhem je téměř vyloučena, samička a juvenilní sameček jsou hnědožlutí, dospělý sameček je modrý, plamka je hnědá
Libellula depressa

sameček

Libellula depressa

sameček

Libellula fulva (Muller 1764) – Vážka plavá

 1. polovina května až červenec (někde až srpen)
 2. sameček má v dospělosti modré ojínění na 3.-7. zadečkovém článku. U samců, kteří se již pářili, je ojínění na 5. článku částečně setřeno. Hřbet, 1.,2.,8.a 10 článek jsou černé. Barva očí samečka světle šedomodré, samičky mají oči okrově hnědé. Plamka hnědá až tmavě hnědá. Mladí samečci modré ojínění nemají, rovněž ani samičky. Hruď je silně ochlupacena.
Vážka plavá

sameček

Libellula quadrimaculata (Linné 1758) – Vážka čtyřskvrná

 1. květen až červenec
 2. žlutohnědé zbarvení těla, zadeček má v první půlce světlejší než v zadní, jako jedná vážka má na křídlech kromě plamky i skvrnu na uzlech křídel, jinak řečeno na křídlech má 4skvrny. Dospělá samička má na zadečku černě zabarveny 4články, sameček 5, tímto je můžeme snadno rozeznat.
samička

samička

samička

samička

juvenilní kus

juvenilní kus

Onychogomphus forcipatus (Linné 1758) – Klínatka vidlitá

 1. konec května až červenec
 2. tělo samičky má žlutočernou kresbu, u samečků je hruď v kombinaci žlutozelené a černé barvy. Samečci mají na konci zadečku zahnuté přívěsky. Nohy mají černožluté.
Onychogomphus forcipatus - sameček

sameček

Onychogomphus forcipatus - sameček

sameček

Ophiogomphus cecilia (Fourcroy 1758) – Klínatka rohatá

 1. konec května až říjen
 2. obě pohlaví mají zelenočernou hruď a zadeček žlutočerný. Samečka poznáte dle pohlavního orgánu a má daleko tenčí zadeček (ať už shora, nebo zboku) než samička.
sameček

sameček

samička

samička

Orthetrum albistylum (Selys 1848) – Vážka bělořitná

 1. červen až červenec
 2. zbarvení je výraznější nez u vážky černořitné, hlavní determinační znak zadeček a čelo jsou bílé barvy.
Orthetrum albistylum

sameček

Orthetrum albistylum - samička

samička

Orthetrum albistylum - sameček

juvenilní sameček

Orthetrum brunneum (Fonscolombe 1837) – Vážka hnědoskvrná

 1. červen až polovina září
 2. hruď i zadeček u samečků modře ojíněný, samičky jsou šedavě žlutohnědé. Čelo je bílé (u samečku s modrým nádechem), u O.coerulescens je čelé hnědé.
Orthetrum brunneum

sameček

Orthetrum cancellatum (Linné 1758) – Vážka černořitná

 1. květen až srpen
 2. sameček má modré zbarvení zadečku, na konci černý, hruď je hnědá, místy měděná. Samičky(a mladí samečci)mají zadeček žlutý s tmavě hnědou kresbou dvou prutů (viz obrázek výše), hruď je žlutá s černými pruhy. Starší samičky tmavnou do tmavě hnědé barvy. Plamky mají tmavě hnědé. Zadečkové přívěsky jsou černé – proto černořitná.
Orthetrum cancelatum - kopulace - pár

kopulace – pár

Orthetrum cancelatum

samička

Orthetrum coerulescens (Fabricius 1798) – Vážka žlutoskvrná

 1. polovina května až konec září
 2. tento druh je nejvíce podobný vážce hnědoskvrné, determinanční znaků je více, coerulescens nemá tolik robustní zadeček, ten je modrý (hnědoskvrná/brunneum má modrý i trup), samičky jsou žlutohnědé, na hřbetní části hrudi jsou u obou pohlaví dva podélné světlé proužky
Orthetrum coerulescens

sameček

Othetrum coerulescens - samička

samička

Sympetrum danae (Sulzer 1776) – Vážka tmavá

 1. červen až začátek srpna (září)
 2. samečci jsou černě zbarvení, samičky žlutočerné, na těle je nápadná černá kresba, zadeček je zespod černý, zhora žlutý, nohy má stejně jako S. sanguineum celé černé
 3. místy velmi hojná vážka a malá vážka
Sympetrum danae

samička

Sympetrum danae

kopulující pár

Sympetrum danae

sameček

Sympetrum depressiusculum (Selys 1841) – Vážka rumělková

 1. konec července – začátek října
 2. samička je žlutohnědá, sameček s plošším červeným zadečkem, nezaměnitelná kresba na zadečku, kapkovité tvary jako můžete vidět na fotografii č.3, nohy černé
sameček

sameček

samička

samička

kresba na zadečku

kresba na zadečku

Sympetrum flaveolum (Linné 1758) – Vážka žlutavá

 1. konec června až září
 2. podobná vážce obecná, nohy má celé černé, na bázi křídel jsou nápadné žluté skvrny, někdy se tyto skvrny objevují i v místě uzlu na předních křídel. Plamka je žlutohnědá
Sympetrum flaveolum - sameček

sameček

Sympetrum flaveolum - sameček

sameček

Sympetrum flaveolum - samička

samička

Sympetrum fonscolombii (Sélys 1840) – Vážka jarní

 1. květen až červenec
 2. druh podobný vážce rudé, nohy má však černé s žlutými podélnými pruhy. Plamka je žlutavého zbarvení.
Sympetrum fonscolombei - samička

samička

Sympetrum fonscolombei - sameček

sameček

Sympetrum pedemontanum (Allioni 1766) – Vážka podhorní

 1. konec července až začátek října
 2. obě pohlaví mají na křídlech velké tmavé skvrny, vážku nelze s žádným jiným druhem v čr zaměnit. Zadeček má sameček shora červený, samička žlutohnědý. Plamka samečka je červená, samičky a mladí samečci mají plamku žlutobílou.
sameček

sameček

samička

samička

Sympetrum sanguineum (Muller 1764) – Vážka rudá

 1. konec června až konec října
 2. samečci mají červený zadeček (výraznější odstín než Striolatum). Samička žlutohnědá. Nohy mají celé černé, nevyzkytuje se tam žluté zbarvení jako u Striolatum
Sympetrum sanguineum

sameček

Sympetrum sanguineum

samička

Sympetrum striolatum (Charpentier 1840) – Vážka žíhaná

 1. konec července až říjen
 2. samečci jsou (tmavější odstín) červení a samičky pískově žluté, na rozdíl od obecné vážky nemá u tykadla černou skvrnu táhnoucí se k čelnímu štítku. Nohy má žlutočerné. Zadeček je mírně uzší než u vážky obecné
Sympetrum striolatum

vlevo samička

Sympetrum striolatum

sameček

Sympetrum striolatum

sameček

Sympetrum vulgatum (Linné 1758) – Vážka obecná

 1. červenec až říjen
 2. samečci vybledle červení, samičky žlutohnědé. U tykadla je tmavá skvrna směřující dolů kolem čela, štítku. Sameček má na 6-8článku zadečku zřetelné rozšíření
Sympetrum vulgatum

sameček

Sympetrum vulgatum

sameček

Podřád Vážek – ZYGOPTERA (šídélka, šídlatky, motýlice) ZDE »

Fotogalerie vážek ZDE

.