Čeština‎English日本語

Malá hloubka ostrosti v makrosvětě flóry, květin, keřů a pavučin
Vážky České republiky | Odonata - vážky, šídla, páskovci, klínatky, lesklice, motýlice, šídlatky a šidélka
TOP 20 - Výběr mých nejlepších fotografií
Makrofotografie hmyzu, motýli, brouci, pestřenky, koníci a další tvorové z říše hmyzu
Zoo zvířata, ptáci, savci, srnky a zejména rosničky

Canon EF 180mm f/3.5L a Trioplan 1:2.8/100mm

Leden 23rd, 2014

Nesnažil jsem se o žádný porovnávací test nové vs staré manuální sklo, jen vážka seděla na travině dostatečně dlouhou dobu na to, abych vyměnil objektiv a pořídil záběr pokaždé s jiným typem skla. Canon měl ohnisko 180 mm, nemohl jsem ustoupit dozadu kvůli svahu rybníka, naopak Trioplan mě zase nepustil ohniskem 100 mm blíže, proto záběry nejsou zcela totožné.

Na první pohled, Canon (levý snímek) má lepší kresbu v popředí, tam kde zaostříte je ostrý jako břitva, kontrast, výraznější barvy. Trioplan (pravý snímek) popředí jasně pokulhává v kvalitě a to jsem tělo vážky silně lokálně doostřil v softwaru. Naopak pozadí Trioplanu má větší a prokreslenější hloubku pozadí, pěkná atmosféra bokehu. Kontrast je ale tím slabším prvkem. Řekl bych, že u obou objektivu si každý najde to své, dle toho co a jak fotí.

S Trioplanem si moc neumím představit, že bych tiskl několika-ti metrové fotografie. Loni jsem měl poptávku po 2 snímcích přesahující 2 metry a 2 snímky 1,5 m, což bych s Trioplanem a jeho technickou kvalitou moc nepochodil. Naopak jsem byl rád, že jsem poptávané snímky pořídil právě novým sklem. Každopádně web či tisk A4 umí Trioplan zvládnout dobře.

Canon vyniká tech kvalitou, manuální Trioplan zase líbivým pozadím, prvkem atmosféry, které je tam jako bonus navíc. Staré manuální sklo i v rukou začátečníka už má prvek atmosféry (v protisvětle), sklo kreslí malebný bokeh za něj, u nového skla se fotograf s pozadím musí naučit pracovat.

Oba snímky jsou foceny z ruky na plnou díru, Canon 180 na F3,5, Trioplan 100 na F2,8. První světlo, tj. východ slunce. Tělo Canon EOS 5D Mark III.

Příbuzné příspěvky:

Příspěvek blogu má tagy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

14 komentářů k “Canon EF 180mm f/3.5L a Trioplan 1:2.8/100mm”

 1. Honza napsal:

  Ahoj. Super článek. Takových by mohlo být více. Ahoj, H.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj, nejsem moc velký pisálek 🙂 ale občas bych nějaký ten postřeh nahodit mohl, njn

  [Odpověď]

 2. Jura napsal:

  Obě maji určitě něco do sebe 😉 ,ale víc mě baví to hravé pozadí u té trioplanovky 🙂

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  To pozadí starých skel je prostě malebnější, to se nedá obkecat 🙂 Chtělo by to spojit ostrost, kresbu, kontrast nových skel s pozadím, bokehem skel manuálních… to bylo bylo potom zajímavé SKLO 😉 Teď je to občas hodně o dilema, co nasadit.

  [Odpověď]

 3. Martin Č. napsal:

  Ahoj Martine, to je pěkná ukázka a ještě pěknější, protože modelem je depressiusculum, se mi zdá !? (i když vy jich tam máte jako hnoje .. :-))

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj, jj přesně, je to vážka rumělková 🙂 pár jich tam to ráno bylo, můj odhad od 1000 ks nahoru 😉 celé 3 svahy plně poseté juvenilkami, asi nejvíc, co jsem kdy kde viděl. Možná se pletu a ten minimální počet půjde ještě výše, místy to bylo neskutečné, když jsi tam nehybně stál (a nějaký kus fotil), lezlo Ti to po nohách jak mravenci. Za ty roky co tam chodím, to bylo loni, to ráno, fakt extrém.

  vážky ve velkém 1
  vážky ve velkém 2

  [Odpověď]

 4. luboš napsal:

  Nazdar Martine, velice zajímavé srovnání. Zvlášť pro ty, jako jsem já, kteří nevlastní „staré“ sklo a ani neměli možnost ho vyzkoušet. Sleduju na netu i jiné fotografy, kteří to taky zkoušejí a je docela zajímavé srovnávat. Fotografie mají velice zajímavou atmosféru, ale nemůžu se ubránit pocitu, že jsou jaksi trochu stejné, jakoby je tvořil jeden člověk. Kdybych si měl vybrat,asi bych volil moderní sklo a bojoval s bokehem jako se o to už pár let marně snažím. S juvenilními Sympetry jsme zažili něco podobného, kdy jsme přecházeli louku a kolem nás létaly stovky vážek. Zvláštní je, že na ně člověk nereaguje stejně jako třeba na komáry, vlastně se jen dívá.Ta čísla, která udáváš nejsou vůbec přehnaná. Aleš Dolný nám loni prozradil,že jich tam napočítali několik tisíc! Posílám dvě zajímavé fotky týkající se množství:http://www.libellen.org/epallage/pubs/mass_migration_s_ukraine.htm. Měj se fajn.L.a prý zdraví i L.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj, co dodat, že jsou ty fotky stejné, základem všech jsou krásné kolečka v protisvětle, které tu fotku táhnou. Vrchol kýče a před X léty to bylo hodně trendy pro tyto fotografie aranžovat např. šnečka na šnečka, slunéčko sedmitečné pokládat na houbu nebo na šnečí ulitu a do toho všeho do záběru prsknout vodu z rozprašovače, aby kolečka byly lautr všude, i ve vzduchu, tj. v prostoru fotografie. Věřím, u laika tam bude vždy ten WOW kolečkový efekt, hlavně z toho důvodu, že ani neví, že to dělá technika a ne fotograf. Když jsem tyhle fotky viděl poprvé, čuměl jsem vyvalený jako puk a říkal si, jak to ten šikovný fotograf dělá. Po odkrytí kruté pravdy to ze mě celkem opadlo 😆

  Jo, to číslo od Aleše je doslova brutální. Se ho budu muset zeptat, jak to ty holky napočítaly. Všechny kusy označit si moc neumím představit. Já se přiblížil na 30 cm a 100 ks vzlétlo a bylo pryč. Jedině, že by se ty vážky vracely zpět… Ty fotky znám, to vidět na živo, mě klepne 😈

  [Odpověď]

  luboš Odpověď:

  Ahoj po ránu,souhlasím s tebou.Efekt je super, ale asi mu fotograf nesmí podlehnout.Od rána studuju, jak se mohl Aleš k těm tisícům dobrat.Určitě děvčata neznačkovala dospělce, to by tam musely být celé dny.Bude to určitě nějakým přepočtem jak se uvádí v knížce Vážky, výzkum a ochrana (Lubomír Hanel, Jiří Zelený), str.32-41, a nebo spíš sběrem exuvií.Ať je to jak chce, každopádně je tato lokalita matkou všech rumělkových lokalit.L.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Asi tak, každý ať dělá co se mu líbí a pokud má rád kolečka, je to jeho volba. Mě osobně se ty kolečka taky líbí, ale má to své hranice, jelikož u většiny fotek na netu tam vidím efekt starého skla než-li um fotografa. Jinak řečeno, více žasnu nad povedenou fotkou bez koleček.

  Co jsem holky viděl, tak značkovaly křídla jedinců, je možné že i nějak kalkulovaly s exuviemi, netuším… kdybys narazil na Aleše dříve a poptal se ho, dej vědět 🙂

  [Odpověď]

 5. Martin napsal:

  Zdravím Martine. Starými sklíčky nějakou dobu také fotím. Je fakt jak je napsáno přede mnou, poslední dobou je internet dost přesycenej fotkami z těchto skel a je jen pár autorů kde lze poznat rukopis. Já se pomalu se vracím zpět ke krémovému bokehu. Jinak Vaše fotky jsou mi inspirací delší dobu a budu se těšit na další práce 🙂

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj Martine, koukám, že s těmito skly máš už něco nafoceno 🙂 Pěkné snímky. Myslím, že to přesycení netu kolečkama ještě přijde. A děkuji, že se fotky líbí.

  [Odpověď]

 6. Petr Kvita napsal:

  Pro mne je to zajímavý porovnávací test. Já sám nejsem majitelem žádného starého skla a ani jsem s ním nikdy nefotografoval, takže mě tyto vaše postřehy potěšili. Člověk si trochu udělá představu, co výsledná fotografie získá při focení starým sklem a o co ba naopak zase přijde. Určitě je staré sklo zajímavá alternativa toho, jak vyfotit nevšední fotografii, která zaujme.

  To musela být nádhera, fotografie vážky ve velikosti přesahující 2 metry 😉

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Tak to jsem rád, že tento ,,minitest,, posloužil 🙂 Určitě doporučuji si alespoň jeden kousek pořídit, jako zpestření portfolia super volba.

  Byly to vážky a Himaláj 🙂
  ahoj Petře

  [Odpověď]

Vložit komentář

ATLAS českých vážek & jakou vážku máte na fotografii

Anisoptera

Anisoptera

Zygoptera

Zygoptera

Poradna

Poradna