Čeština‎English日本語

Malá hloubka ostrosti v makrosvětě flóry, květin, keřů a pavučin
Vážky České republiky | Odonata - vážky, šídla, páskovci, klínatky, lesklice, motýlice, šídlatky a šidélka
TOP 20 - Výběr mých nejlepších fotografií
Makrofotografie hmyzu, motýli, brouci, pestřenky, koníci a další tvorové z říše hmyzu
Zoo zvířata, ptáci, savci, srnky a zejména rosničky

Lungty | Věšení modlitebních praporků

Říjen 14th, 2014

První část cesty na piknik, na něž jsme vyjeli s monky z kláštera Key společně s Gabčou, Barčou a Michalem. Zastavili jsme se na vrcholcích hor východní strany údolí Spiti, kde jsme měli možnost si zavěsit tu svou lungtu. Na snímku č. 5 a 6 lze vidět, jak mniši praporky vážou. Následovala puja starších monků a po necelé hodince jsme popojeli zase o kus dále, … blíže k pikniku.

Lungta jsou papírové nebo látkové praporky s vyobrazením lungty, větrného koně. Lungta je tibetským symbolem dobrého osudu a pohody. Papírové praporky (lístečky) s obrázkem lungty Tibeťané rozhazují do větru a textilní praporky lungty rozvěšují na významných buddhistických místech, v průsmycích a zejména na vrcholcích hor. Hlavním účelem lungty je přinést dobrý osud, štěstí (mít štěstí). Lungta je tibetským symbolem dobrého osudu a pohody, doslovně znamená větrný kůň nebo kůň ve větru. Slovo lung má v tibetštině více významů: v běžném životě znamená vítr, v buddhismu označuje vitální energii, jeden z pěti základních elementů, a v medicíně jednu ze tří základních složek lidského těla. Slovo ta v tibetštině označuje koně. (zdroj Lungta.cz)

Michal (snímek č. 8, stojí za monkem v oranžové bundě) vyučuje již pár měsíců v klášteře Key malé mníšky a mnichy angličtinu a IT, jeho povídání o pobytu v klášteře zde: Michal v Key Monastery.

pohled do Spiti Valley - směr západ

monkové z Key

Key mníšci

Key mníšci - pohled do Spiti Valley

věšení modlitebních praporků - lunght

věšení modlitebních praporků - lunght

Key klášter - pohled shora

starší monkové z Key Monastery + Gabča + Barča + Michal

pohled do Spiti Valley - směr jih

moje maličkost - photo by Michal

Příbuzné příspěvky:

Příspěvek blogu má tagy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 komentáře k “Lungty | Věšení modlitebních praporků”

 1. Petr Kvita napsal:

  Ahoj Martine,
  skvělá reportáž ze zavěšování praporků. Díky tvému příspěvku jsem si rozšířil obzory 😉 Dosud jsem si myslel, že to jsou pouze a jen praporky štěstí. Mám ještě mám jeden dotaz. Ta barevnost praporků má nějaký hlubší význam, nebo je to jedno a monkové je zavěšují, tak jak jim zrovna přijde papírový nebo látkový praporek pod ruku??
  Určitě to musel být fascinující zážitek zavěsit si svojí vlastní lungtu.

  P.S. Super výběr pro klip týdne 😉 Písničku od Coldplay z alba Ghost Stories znám, ale klip jsem ještě neviděl.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj Petře, díky za koment. Těch významů barev je u lungt více, ty vzájemně se nevylučují. Nejčastější, resp. nejznámější výklad je s elementy. Celý náš svět se skládá z pěti elementů země, vody, ohně, vzduchu a prostoru. Každá barva symbolizuje určitý prvek. Vlaječky jsou vždy v tomto pořadí modrá, bílá, červená, zelená a žlutá. Významově: modrá – prostor, bílá – vzduch/vítr, červená – oheň, zelená – voda, žlutá – země. Papírové lístečky se rozhazují do větru, látkové se zavěšují, viz fotky. Abych byl zcela přesný, na nás bylo si sehnat lungtu a napsat tam na vrcholku svůj vzkaz, monkové už vše ostatní dokonali 😉 Měj se

  [Odpověď]

 2. Honza napsal:

  Pěkný report. Muselo to být prima. Ahoj, H.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  jj, tv Prima tam byla taky 🙂 ahoj

  [Odpověď]

Vložit komentář

ATLAS českých vážek & jakou vážku máte na fotografii

Anisoptera

Anisoptera

Zygoptera

Zygoptera

Poradna

Poradna