Čeština‎English日本語

Malá hloubka ostrosti v makrosvětě flóry, květin, keřů a pavučin
Vážky České republiky | Odonata - vážky, šídla, páskovci, klínatky, lesklice, motýlice, šídlatky a šidélka
TOP 20 - Výběr mých nejlepších fotografií
Makrofotografie hmyzu, motýli, brouci, pestřenky, koníci a další tvorové z říše hmyzu
Zoo zvířata, ptáci, savci, srnky a zejména rosničky

Kniha roku 2009 o životním prostředí – Vážky České republiky

Říjen 6th, 2009

Dnes ke mě dorazila jedna příjemná zpráva, knihou roku 2009 o životním prostředí se stala publikace Vážky České republiky od Aleše Dolného a Dana Bárty. Tímto samozřejmě gratuluji oběma autorům. Předání proběhlo v Žižkovském divadle Járy Cimrmana v Praze, cenu předával ministr životního prostředí Ladislav Miko.

kniharoku

,,Kniha o vážkách, jakou nikde nenajdete. Jejími autory jsou zpěvák Dan Bárta a Aleš Dolný z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Ministerstvo životního prostředí publikaci nominovalo na cenu Kniha roku. Jak nominace dopadne, dozvíme se zítra na slavnostním vyhlášení ceny v Žižkovském divadle Járy Cimrmana v Praze. Ceny předává Ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Dan Bárta a Aleš Dolný na knize pracovali 8 let, má téměř 700 stran a váží bezmála 4 kilogramy. Jmenuje se Vážky České republiky a vydal ji Český svaz ochránců přírody Vlašim. Jde o publikaci, ve které najdete aktuální poznatky o vážkách, jež se vyskytují ve středoevropském pásmu – konkrétně 80 000 údajů o různých druzích. ve zkratce jde o encyklopedii vážek na našem území.

Autorem většiny fotografií a výtvarným redaktorem je Dan Bárta. Vedoucím desetičlenného autorského kolektivu textové části je RNDr. Aleš Dolný, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

„Ne každá země takovou knihu má. Z východního bloku jsme jediní,“ upozorňuje Aleš Dolný, „a z hlediska obsahu jde o nejrozsáhlejší knihu o vážkách na celém světě.“ Monografie rozebírá historii a současnou vědu o vážkách, věnuje se všeobecnému, ale i detailnímu popisu jednotlivých druhů, najdete v ní grafy, mapky výskytu, fotografie a skeny vážek.

Podchladit, naskenovat, pustit

Unikátní jsou digitální fotografie všech 150 druhů vážek – samců i samiček. „Vypadá to jako obrázky, ale ve skutečnosti jde o fotografie,“ vysvětluje Dolný.

Oba autoři snímali živý hmyz na speciálním skeneru. „Nejprve jsme vážky podchladili. V entomologickém sáčku jsme je na určitou dobu, třeba přes noc, strčili do ledničky. Když jsme je vytáhli, nehýbaly se, takže jsme si je mohli vyfotit,“ popisuje Aleš Dolný s tím, že po focení vážky samozřejmě vypustili. „Tato metoda má jedno velké plus: Můžeme pořídit detailní vyobrazení ohrožených a vzácných druhů, aniž bychom zvýšili míru nebezpečí jejich lokálního vymizení.“

Barevná rozmanitost vážek na digitálních fotografiích a informační karta, která doprovází každý naskenovaný druh, je podle Aleše Dolného důležitá především pro biology, knihu však ocení úplně všichni, i laici.

prednaska
zleva RNDr. Aleš Dolný, Ph. D. a Dan Bárta, Jpg.

Vážky a těžký průmysl, jde to dohromady?

Nejvíce dějů kolem vážek autoři zachytili v Moravskoslezském kraji. „Samozřejmě jsme chtěli, aby byly záznamy co nejpestřejší, proto jsme se vydali i na Šumavu, do Krkonoš nebo na jižní Moravu, ale i tak jsme se hodně věnovali takzvaným sekundárním biotopům v černouhelném regionu, tedy náhradním útočištím vážek v Karviné či Stonavě,“ říká Dolný.

„Už dávno jsme v rámci různých výzkumů na katedře zjistili, že je tady spousta vzácných druhů brouků. V biotopech v Moravskoslezském kraji jsou ale i vážky, které nikde jinde nenajdeme. Tato místa jsme v knize dopodrobna zdokumentovali, najdete v ní i panoramatické fotografie biotopů, které dělal Dan.“

Vydání knihy financovalo Ministerstvo životního prostřední v posledních třech letech vrcholné práce na knize. Ostravská univerzita Přírodovědecká fakulta knihu podpořila pořízením zejména techniky v rámci grantů, které předcházely vydání knihy. „Díky novému hardwaru jsme vypracovali metodiku focení vážek a výsledky našich projektů byly ku prospěchu knihy,“ konstatuje Dolný z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.,,

S laskavým svolením autora: Ing. Beáta Sklářová z Ostravské univerzity, ve spolupráci se Solokapr.cz

Díky serveru i-region.eu (Jirkovi) za info z první ruky a díky Alešovi za poskytnuté foto z předávání cen.

Příspěvek blogu má tagy: , , , , , , ,

4 komentáře k “Kniha roku 2009 o životním prostředí – Vážky České republiky”

 1. Pavel napsal:

  No a kdy mi tu knihu konečně ukážeš…?

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  však stačí říct 🙂

  [Odpověď]

 2. Lu napsal:

  gratulace i Tobě!!! taky bych ji někdy ráda viděla…

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  🙂 až příště přijedu, dovezu… ahoj

  [Odpověď]

Vložit komentář

ATLAS českých vážek & jakou vážku máte na fotografii

Anisoptera

Anisoptera

Zygoptera

Zygoptera

Poradna

Poradna