Čeština‎English日本語

Malá hloubka ostrosti v makrosvětě flóry, květin, keřů a pavučin
Vážky České republiky | Odonata - vážky, šídla, páskovci, klínatky, lesklice, motýlice, šídlatky a šidélka
TOP 20 - Výběr mých nejlepších fotografií
Makrofotografie hmyzu, motýli, brouci, pestřenky, koníci a další tvorové z říše hmyzu
Zoo zvířata, ptáci, savci, srnky a zejména rosničky

No Photoshop | bez Photoshopu

Červenec 17th, 2016

Rozhodl jsem se napsat něco málo o tom, jak upravuji mé fotografie. Byť jsem již něco podobného psal 5 let dozadu, lidé kolem se mě opakovaně ptají, jak vlastně ty fotky ve Photoshopu upravuji, skládám, jak pracuji s vrstvami, maskami atd. A není dotazujících se i díky workshopům zrovna málo. Stává se již pravidlem, že je zklamu odpovědí, nepoužívám Photoshop a fotky upravuji do 1-3 minut v Lightroomu.

Jaké úpravy vlastně v Lighroomu dělám a jakém cca pořadí: ořez, vyvážení bílé, expozice, křivky (kontrast), pokud je potřeba lokálně doostřím (u Trioplánu nutností), lokálně ztmavím nebo zesvětlím, výjimečně vyklonuji nějaký rušivý prvek, v případě potřeby ve stínech odšumím, doostřím…. to je vše.

Nepracuji s maskami, nedodávám fotkám jiné pozadí, neměním barvy. Ale samozřejmě, výjimka potvrzuje pravidlo a můžete najít u mě fotky, zejména z Trioplanu, kde vyfotím 2 snímky ze stativu, jeden na clonu F5,6 a druhý na F2.8 snímky kvůli kresby v popředí spojím. Více o tom zde: www.martinpustelnik.com/blog/trioplan-100mm-jak-na-kolecka-v-bokehu/.

Na pár letošních workshopech, ať už vlastních v Ostravě nebo ve FotoŠkoda se mi potvrdilo, že lidé ode mně hned v úvodní teoretické části čekají kouzla a čáry s Photoshopem a já je zklamu, sorry, ale já ty fotky tak fotím, netvořím v PC. Rovněž si v praxi nedávám za vážky nějaké barevné pozadí (látky, papíry), opět velmi častý dotaz, abych měl pěkně barevnou fotku. Na mých fotkách můžete vidět v pozadí přírodu, tj. přírodní barvy.

Byl jsem tudíž na posledním WS vyzván, ať vyfotím přímo na workshopu fotku s modrou barvou, že ji do fotek nedodávám softwarově a je to opravdu ,,z přírody,, Zde je tedy můj poslední cvak z červnového workshopu. Druhá fotografie zkonvertovaný RAW bez ořezu z DPP do JPG, první snímek po mé úpravě v Lightroomu, vybrán preset Canon 5D, úpravy křivek (kontrast), ořez, WB na 5100, zesvětleno, odšumněno a doostřeno, úprava cca do 1-2 minut.

Jinak snažím se neřezat a když, tak už minimálně. U tohohle snímku foukal vítr a stéblo se pohybovalo k vám a od vás, tudíž žádná statika a musel jsem se pohybovat se stéblem, proto se mi zde nepodařilo neřezat a na originále jsou rušivé rohy, levý horní a pravý dolní. Ty jsem jako první v LR odstranil.

A celá tato galerie je tímto způsobem odfocena, nikoliv upravena ve Photoshopu v PC: galerie vážek

úprava v Lightroomu

z RAWu bez úprav, originál jak bylo odfoceno

Příspěvek blogu má tagy: , , , , , , , , , , , , ,

6 komentářů k “No Photoshop | bez Photoshopu”

 1. Pekne napísané.

  Celkom ma pobavila veta: „Byl jsem tudíž na posledním WS vyzván, ať vyfotím přímo na workshopu fotku s modrou barvou…“ . Ono to celkom poteší, ak lektor WS musí dokazať, že vie fotiť. 🙂

  Fero

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj Franto, njn, že používám Photoshop jsem už u svých fotek za těch X let slyšel tolikrát a vždycky mě to dokáže pobavit 🙂 Ale já si ho jednou (znovu) nainstaluji 😉 Pak člověk musí občas ukázat, že ta modrá v té přírodě fakt je.

  [Odpověď]

 2. Martin napsal:

  Jo, jo, modrá je dobrá 😉

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ale nejen modrá 🙂

  [Odpověď]

 3. Jaromír Šlachta napsal:

  Hovoříte mi z duše,všichni kolem si myslí ,že se něco odfotí a pak se 5h kvedlá PS mění se vrstvy apod. ,nikdo nevidí,
  že vstáváte ve 4 ráno,nebo čekáte na zlatou odpolední půlhodinku 🙂 nebo se naháníte se šidélkem tak dlouho až si sedne před žluté,nebo fialové kvítko 🙂

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Zdravím Jaromíre, tento příspěvek byl určený nejen začátečníkům, kteří opravdu nemají páru, jak na barvy v přírodě a že to jde i normálně vyfotit. Ale i pár nevěřícím Tomášům, kteří jsou schopní tvrdit, že příroda není plná takových to barev, protože oni mají fotky vážek převážně do zelena a pak je pro ně jediné vysvětlení, že používám Photoshop.

  PS: Dále to asi nebudu komentovat, raději příště přidám samotné foto 🙂

  [Odpověď]

Vložit komentář

ATLAS českých vážek & jakou vážku máte na fotografii

Anisoptera

Anisoptera

Zygoptera

Zygoptera

Poradna

Poradna