Čeština‎English日本語

Malá hloubka ostrosti v makrosvětě flóry, květin, keřů a pavučin
Vážky České republiky | Odonata - vážky, šídla, páskovci, klínatky, lesklice, motýlice, šídlatky a šidélka
TOP 20 - Výběr mých nejlepších fotografií
Makrofotografie hmyzu, motýli, brouci, pestřenky, koníci a další tvorové z říše hmyzu
Zoo zvířata, ptáci, savci, srnky a zejména rosničky

Spící šídlatka | noční fotografie X.

Říjen 4th, 2015

Byl letní čas 22:47 a máme zde další z řady nočních snímků vážek. V pozadí jak jinak než rákosí, v popředí poklidně spící šídlatka páskovaná | Lestes sponsa. Pravda, možná jsem ji tím, jak jsem se kolem motal probudil, ale pokud na vážky vyloženě nesvítíte, jen nehnutě přihlížejí vašim činům. Poslední letošní noční focení jsem měl tento týden, už to ale nemá smysl a hledání je bohužel i neúspěšné. Holt budu si muset počkat na další vážkařskou sezónu příští rok. Nočních fotek vážek ještě pár v zásobě mám, takže komu se líbí tyto noční výtvory, můžete se na ně v blízkých několika týdnech těšit. Ty budou samozřejmě prokládány denními snímky, abych zachoval větší pestrost fotek blogových příspěvků.

Update 10/10:  koho by zajímaly jiné, neoriginální barvy než původně vyfocená zelená, viz diskuze v komentářích níže

Spící šídlatka

Příspěvek blogu má tagy: , , , , , , , , , , , , , , ,

15 komentářů k “Spící šídlatka | noční fotografie X.”

 1. Těšil jsem se, Martine, na avizovanou dvoubarevku a představoval si jaká bude. Je úžasná! To rákosí mi připadá jako zelený světlo plamene nějakýho hořáku. Moc se mi líbí. Dá se takovýhle focení zvládat sólově nebo máš na svícení pomocníka?

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj Martine, příspěvek se původně jmenoval Bariovka (nic společného s Riovkami), dle zeleného plamene kovu Barium, ale nakonec jsem si řekl, nechám to na fantazii diváka, co ho samotného napadne. A vidím, že nejsem jediný, kdo v pozadí vidí plamen.

  Co se týče Tvého dotazu, noční svícení je lepší si manažovat sám, aby jsi viděl, co všechno je na scéně. Pravda, už se mi i osvědčilo, že mi někdo svítil, ta osoba však musí mít velkou trpělivost, neboť noční focení zabere daleko více času než denní focení, nejen samotné nasvícení, ale nalezení objektu, nastavení stativu, nalezení jak to vlastně celé vyfotit, vše chce svůj čas, který je rozhodně delší než ten denní. Na druhou stranu, pokud budeš dodržovat určitá pravidla, vážka Ti neuteče, neulítne. Když to shrnu, dva případy, že mi někdo posvítil, vše ostatní jsem dělal sám a do budoucna se toho rovněž budu držet. To samozřejmě neplatí v případě, že Ti bude jako mi asistovat šikovná kamarádka, pak preferuji focení ve dvou 😀

  Btw, díky, že líbí!! 🙂

  [Odpověď]

 2. Díky za objasnění, někdy to budu muset zkusit, noční fotky mají neopakovatelný kouzlo. Akorát focení ve dvou nehrozí, šikovnou kamarádku neznám a manželce by došla trpělivost, počítám, tak za 10 min. :-))

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Vidím to podobně, kouzlo noci tam je znát a dominující černá barva tomu dává správné atmo, které ve dne neuděláš. Teď vážně, focení ve dvou je fajn, ale tohle je spíše sólo záležitost. Mluvím o samotném aktu focení a nastavení, nemyslím to tak, že člověk má chodit sám 🙂 aby jsme si rozuměli. Naopak posledních pár focení s parťákem jsem si opravdu užil.

  [Odpověď]

 3. Honza napsal:

  Ahoj. Nemám slov. 🙄 Ahoj, H.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj, doufám, že už jsi rozmrzl od minula, ty poslední mrazivé noci a rána byly super. Abych měl takhle ,,zamrazený,, batoh v nížině se mi ještě nestalo 🙂 A to nemluvím o foťáku.

  Mráz

  [Odpověď]

 4. Jura napsal:

  Povedená, ty barvy mě baví, aj kompo 😉
  jinak poslední focení v partě bylo suprovní ,užíval jsem si to :-),takže Martine Š.,občas nejni špatné si s někým vyjít ;-),je u teho víc srandy 😀

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Čau chlape, jj, srandy bylo kopec, příští rok věřím že zopakujeme 🙂 Musíme však předběhnout Holušovy umělce, ať nám to všechno zase fixem nepočmárají.

  [Odpověď]

  Jura Odpověď:

  To jo,snad to konečně vyjde.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  musí 😀

  [Odpověď]

 5. Petr Kvita napsal:

  Ahoj Martine,
  musím říci, že tahle fotka se ti mimořádně povedla. Hodně se mi zalíbila tahle jednoduše, dvoubarevně laděná noční vážkovka 😉 Nikdy jsem nevěřil v to, že v tuto roční dobu lze jít ještě na noční focení vážek, jak popisuješ v úvodu. Těším se na další fotky.

  P.S. Mám dnes nějakou „rýpavou“ 🙂 Fotka je báječná, jak jsem již napsal, ale docela by mne zajímalo, jak by vypadala v ČB provedení 😉

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj Peťo, abych řekl pravdu, než jsem poprvé vyšel na noční fotky před dvěma roky, vůbec jsem taky netušil, že by se dalo něco takového vyfotit. Schválně jsem googloval, jestli někdo něco podobného nedělá a nic…. proto jsem to bral jako výzvu, totálně neprozkoumané území a byl jsem překvapený, že se dají vážky fotit i v noci. A celkem mě to nadchlo… 🙂

  PS: Peťo, převést to určitě půjde, ale nebude to nic moc… ale díky za tip 😉 Když už, dala by se ta zelená měnit na jiné barvy, už by to ale byla fotošopovina, brrr 😀 I tak se mi nejvíce líbí přesně ta zelená co vylezla přímo z foťáku.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  To mi mimochodem připomnělo, jak jsem před pár lety měnil barvu dodané 3 metrové fotky vážky pro jeden bar, kde chtěli barvy sladit s interiérem.

  Tak jsem si v rychlosti pohrál, dle mě by se dala použít ta žlutá, tyrkysová nebo ledově modrá, ale je to dle vkusu 🙂 nebo dle interiéru. Ale dle mě nejlepší originál zelená výše 😉
  PS: po delším zakoukání tyrkysová a žlutá jsou mí fotošopoví favoriti.

  Colors

  [Odpověď]

  Petr Kvita Odpověď:

  Ahoj Martine,
  moc děkuji za barevné provedení fotografie 😉 Ta směsice barev je úchvatná 🙂 Jen ti musím dát za pravdu, nejlepší je ta originální fotka, kterou jsi dal na úvod celého příspěvku.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  No, ony zase některé ty barvy nejsou špatné a jako interiérovou fotku nočního baru si to umím představit 🙂

  [Odpověď]

Vložit komentář

ATLAS českých vážek & jakou vážku máte na fotografii

Anisoptera

Anisoptera

Zygoptera

Zygoptera

Poradna

Poradna