Čeština‎English日本語

Malá hloubka ostrosti v makrosvětě flóry, květin, keřů a pavučin
Vážky České republiky | Odonata - vážky, šídla, páskovci, klínatky, lesklice, motýlice, šídlatky a šidélka
TOP 20 - Výběr mých nejlepších fotografií
Makrofotografie hmyzu, motýli, brouci, pestřenky, koníci a další tvorové z říše hmyzu
Zoo zvířata, ptáci, savci, srnky a zejména rosničky

Prvosenka jarní alias Petrklíč | Primula veris

Duben 9th, 2010

Prvosenka jarní, lidově nazývaná Petrklíč. (Petr)Klíč, protože prý otevírá dveře jaru, proč Petr, to netuším 🙂 Je to léčivá, chráněná bylina s kratkými, ale silnými kořeny, díky nim může přebývat na jednom místě až 50let.

Na Polance jsem nově narazil na lán petrklíčů, je pěkně schovaný v lese a oddělen od cesty řekou, pěkně skryté místo. Nehledě na to, že se mi petrklíče od jiných jarních rostlin pěkně blbě fotí, vkládám fotku úplně z jiného místa 😀 Tento petrklíč stál na okraji sněženkového pole téměř sám, díky vhodnému světlu vrhajícímu načervenalý film a mírnému svahu, tím pádem i jinému úhlu záběru jsem konečně našel fotku pro tento příspěvek. Btw, na petrklíčovém poli jsem již narazil na první malou rosničku.

Prvosenka jarní | Petrklíč

Příspěvek blogu má tagy: , , , , , , , ,

4 komentáře k “Prvosenka jarní alias Petrklíč | Primula veris”

 1. lydie napsal:

  Tak ta se ti móóóóc povedla! Paráááááda

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  🙂 díky, že se líbí

  [Odpověď]

 2. Radka napsal:

  Ahoj Martine, koukám, že tam u té Polanky máš celé květinové království. Internet mi rychlé vysvětlení původu slova petrklíč nenabídl. Ale Stručný etymologický slovník jazyka českého praví: „Kalk podle střlat. clavis sancti Petri (že prý otvírá poklady v zemi v době velikonoční (= jarní „otvírání“ země). Řec.-lat. tvoření: petra-Petros, Petrus“. Jinak další lidové názvy jsou na webu http://www.darius.cz/archeus/BB_index.html – IDA RYSTONOVÁ BYLINY A JEJICH LIDOVÉ NÁZVY: Petrovo kvítí, Petrovy klíče, petrolínka – petrklíč, Petrův klíč – petrklíč (prvosenka jarní). Tak ať všechno dál krásně vzkvétá a těším se na další úžasné fotky. Já se letos rozhodla trošku porozhlédnout po dymnivkách. Taky zvláštní kvítka.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj Radko, díky za vyčerpávající vysvětlení původu slova Petrklíč, včetně zmíněné části Petr 🙂
  Dymnivku jsem ještě neměl to štěstí vidět nebo jsem jen nevěděl, že to dymnivka je 🙂 určitě zajímavá. Měj se a přeji samé dobré úlovky!

  [Odpověď]

Vložit komentář

ATLAS českých vážek & jakou vážku máte na fotografii

Anisoptera

Anisoptera

Zygoptera

Zygoptera

Poradna

Poradna