Čeština‎English日本語

Malá hloubka ostrosti v makrosvětě flóry, květin, keřů a pavučin
Vážky České republiky | Odonata - vážky, šídla, páskovci, klínatky, lesklice, motýlice, šídlatky a šidélka
TOP 20 - Výběr mých nejlepších fotografií
Makrofotografie hmyzu, motýli, brouci, pestřenky, koníci a další tvorové z říše hmyzu
Zoo zvířata, ptáci, savci, srnky a zejména rosničky

Trioplan 1:2.8/100mm | Bokeh f2.8 vs 4

Únor 1st, 2014

Jak na kolečka aneb další srovnávací minitest. Záběry stejně jako v minulém blogovém příspěvku nejsou zcela totožné, není použitý stativ, byť by se to zde hodil. Opět mě jen při probírání archívu napadlo, že by jste vy, co manuální sklo nevlastníte, toto srovnání uvítali.

První snímek vznikl spojením 2 a 3 snímku níže. Byť fotografie neskládám a preferuji jednu fotografii, tak jsem zde udělal výjimku. Druhý snímek je focen na plně otevřenou díru, tzn. f2.8, třetí snímek má clonové číslo f4. Tím, že ho budete navyšovat, vážka v popředí nabývá na kresbě a ostrosti, bohužel tím obvodové světlo lamel v bokehu (pozadí) zcela eliminujete. Stačí zaclonit na 3,2 (a výše) a efekt je pryč.

2 v 1


Trioplan - ostrost/kresba v popředí a bokeh při clonových číslech f2.8 a f4

Příspěvek blogu má tagy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

11 komentářů k “Trioplan 1:2.8/100mm | Bokeh f2.8 vs 4”

 1. Petr Kvita napsal:

  Další zajímavý a poučný miničlánek o srovnávání bukehu. Konkrétně u této fotografie opravdu nevím, pro kterou variantu se rozhodnout. Je mi jasné, že kolečka na fotkách poslední dobou celkem frčí. Jak obě fotografie sleduji, tak bych se přiklonil k variantě, která je focena se clonou 4. Přijde mi kresba měkčí, sametovější a vážka nádherně vyniká na celé fotografii.

  Díky vaším článečkům už začínám silně pokukovat po nějakém starém sklíčku 😉

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj Petře, pravda, ten bokeh na 4ku není vůbec špatný, taky jsem loni uvažoval, proč jsou masově rozšířené pouze ty obvodem vysvícené kolečka. Asi protože jsou líbivější, ale ani tak bych tu druhou variantu neházel do žita.

  Zkuste to, na Paladix bazaru jsou ať už prodávající, které to až tak moc nechytlo nebo živnostníci, co to vozí z evropských bazarů.

  [Odpověď]

 2. Honza napsal:

  Ahoj, opět prima článek. 😉 Ahoj, H.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj Honzo, k článku to má daleko, ale chápu pointu 😉 dík

  [Odpověď]

 3. jiří zagura napsal:

  Zdravím, chtěl bych se optat, jestli dosáhnu stejného efektu i s jejich Orestorem 2,8/135.
  Díky.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Zdravím Jirko, zagoogloval jsem, ten efekt tam je, ale oproti tomuto Trioplanu je minimální až nulový. Orestor 135 mě moc v protisvětle neoslovil, i když je to ,,bokeh monster,,

  [Odpověď]

 4. jiří zagura napsal:

  Děkuji, že si tomu věnoval čas a energii, no koupím ho tak či tak, líbí se mi to delší ohnisko, i když těch 35mm není nic zásadního. Budu teda schánět Trioplan. Je tam ale taky několik výrobních variant, má smysl se pídit po některé konkrétní, nebo budou všechny dělat obrázky tak nějak stejně? Co jejich dlouhá skla ty 200, 300 atd. Jsou méně světelná, takže asi to protisvětlo jako Trioplan umět taky nebudou?
  Manuální sklo jsem nikdy neměl, tak jsem rád za pomoc zorientovat se v tom, díky.
  Se etrejdy googla jsem toho nějak moc nevymámil, asi mám volšový ruce nebo co.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Pěkný shrnující článek o Trioplanu v češtině zde:
  http://diit.cz/clanek/meyer-ozivi-trioplan-100-mm-f-2-8

  Sám jsem zvědav, kolik bude stát nový Trioplan 100, který se bude prodávat někdy od října 2015, poptávka bude dle mě nemalá, i když cena je nyní 39K Kč
  https://www.fotoskoda.cz/meyer-optik-gorlitz-100-mm-f-2-8-trioplan-pro-canon/

  Nový Trioplan 100/f2.8

  Co vím, verzí Trioplanu 100 pár je, bez písmene, red V, T a N. Dnes už asi povětšinou seženete jen tu verzi 15 lamelovou red V. Verze N má jen 6 lamel, ostatní netuším, dalo by se asi někde hluboko vygooglovat. Šel bych opět do red V, byť už cena šla a to nejen díky očekávané novince pěkně nahoru.

  Ostatní skla, která zmiňujete 200, 300, neznám jejich optické vlastnosti, ale moc jsem o nich neslyšel, tak předpokládám, že se s nimi moc nefotí.
  Mějte se

  [Odpověď]

  Jiří Skořepa Odpověď:

  Stovkové Trioplany jsou opticky hodně podobné, novější verze mají lepší antireflex což se o něco málo projeví v protisvětle lepším kontrastem. Klasika je patnáctilamelová, novější černé verze jsou šestilamelové. Šestilamelová verze je, dle kolegů, co s ní víc fotili, o fous ostřejší na plnou díru – ale zas po zaclonění má ošklivější bokeh.
  Levnější a málo známou alternativou k Trioplanu 100 může být Bonotar 105mm f/4,5 od Feinmess Dresden. Kolečka jsou o něco méně výrazná než u Trioplanu 100 ale zas je ostřejší plně odcloněný (roli hraje i menší světelnost) a má zajímavý a příjemný bokeh. Výborné sklo v kombinaci s mezikroužky pro fotografování na blízko.

  [Odpověď]

 5. jiří zagura napsal:

  Ještě jednou díky za odpověď a mějte se fajn.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Není vůbec zač 🙂 Taky, díky

  [Odpověď]

Vložit komentář

ATLAS českých vážek & jakou vážku máte na fotografii

Anisoptera

Anisoptera

Zygoptera

Zygoptera

Poradna

Poradna