Čeština‎English日本語

Malá hloubka ostrosti v makrosvětě flóry, květin, keřů a pavučin
Vážky České republiky | Odonata - vážky, šídla, páskovci, klínatky, lesklice, motýlice, šídlatky a šidélka
TOP 20 - Výběr mých nejlepších fotografií
Makrofotografie hmyzu, motýli, brouci, pestřenky, koníci a další tvorové z říše hmyzu
Zoo zvířata, ptáci, savci, srnky a zejména rosničky

Západy ve Spiti

Září 29th, 2014

Poslední den týdne v klášteře Key, už jsem se pomalu balil, ale na poslední chvíli jsem oknem spatřil krásný západ slunce. Než jsem vyběhl na střechu kláštera (jedno patro), obloha už byla z 50% jiná, ale i tak nádhera. Poté ještě najít nějaký prvek, který by obohatil kompozici, v tomto případě lungty ve větru a exponovat. Na fotce to nejde vidět, ale ten vítr byl pěkný hukot, pár desítek decibelů to mělo. Na druhé a třetí fotce je socha Buddhy v ženském klášteře (měl by to být Koang Nunnery,Google mlčí, nemůžu nyní přesný název ověřit), kde jsem strávil 3 dny. První večer byly mraky do oranžova, druhý spíše do žlutavějších odstínů.

Pohled z Key Monastery

Pohled z ženského kláštera

Pohled z ženského kláštera

Update 30/9 – viz komentář níže, fotka zcela bez úprav, jak to skutečně vypadalo… foceno ohniskem 70 mm na FF (Canon EF 24-70mm f/2.8L II ) z terasy kláštera. Tím nechci říci, že záběry výše ve skutečnosti takhle nevypadaly 🙂 ale je tam alespoň úprava křivek, doostření, srovnání horizontu. Tohle foto je originál z RAWu.

První pohled z okna, fotka zcela bez úprav

Příspěvek blogu má tagy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

10 komentářů k “Západy ve Spiti”

 1. Honza napsal:

  Ahoj. Krásné fotky. Byly by to krásné pohlednice. Ahoj, H.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj, možná by to byly krásné pohlednice, ale neprodejné 🙂 Tam musí být s barvami i světlo 🙂 moc stínu na pohlednice 😉

  [Odpověď]

 2. lydie napsal:

  Ahoj, opravdu krásné fotky!
  Jen škoda, žes neběžel rychleji, o malinko více světla a byly by dokonalé. Marťo, příště! 😉

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj, tak díky za info ohledně sochy Buddhy 🙂 trochu světla bych do něj mohl dát (v softwaru) ale je to záměr tmavá místa ztmavit. Bylo by řešením to vyfotit na 2 expozice, ale nemohl jsem, jelikož podstavec od sochy byl rozestavěný (bez malby a i sochařské práce byly jen z 50% hotovy), proto jsem již od počátku pracoval s tímto expozičním řešením 😀

  [Odpověď]

 3. Petr Kvita napsal:

  Zdravím Martine,
  opravdu krásné západy slunce 😉 Je až neuvěřitelné, jak dokáže obloha „malovat“. Nejvíce mne uchvátila první fotografie, kde je kompozice obohacena o modlitební praporky.

  P.S. Super uklidňující písnička v klipu týdne 😉

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj Petře, super že líbí, jsem rád, že jsem tam tak na rychlo něco našel, jako vlaječky, jelikož se ty mraky měnily každou minutou (včetně barev) a věděl jsem, že už další příležitost tohle fotit mít nebudu.

  Btw, přidal jsem do příspěvku fotku č.4. V textu se zmiňuji, že z okna jsem viděl nádherný západ, to je přesně on, fotka zcela bez úprav!!! Ohnisko 70 mm, resp. objektiv Canon EF 24-70mm f/2.8L II na dlouhém konci, jak jsem to teď zkopíroval ze zálohy, pro ilustraci, jak to skutečně vypadalo. Rozklikni na větší velikost.

  PS: ten film byl taky dobrej 🙂

  [Odpověď]

  Petr Kvita Odpověď:

  Ahoj Martine, teď nevím, jestli mohu tykat. To je ta nevýhoda fotografie, že nikomu nezdělí, za jakých podmínek byla pořízena, ale konečný výsledek s vlaječky v kompozici je opravdu super. Tvá poslední dodaná fotka má i bez úprav šmrnc, jako by ty mraky byly ze zlata 😉 Teď jsem se trochu zamyslel a vůbec si nevzpomínám, zda jsem takový fascinující západ slunce viděl někdy v ČR 😉

  P.S. Co to je za film?? Asi jsem ho ani neviděl, nebo viděl a už zapomněl.

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj, tykat si můžeme, np 🙂 V ČR jsem osobně nikdy takový západ nezažil a to ani na horách. Film se jmenuje ,,Věčný svit neposkvrněné mysli,,

  [Odpověď]

 4. Zdeněk Souček napsal:

  Ahoj Martine, proděláváš zajímavý vývoj, samozřejmě k lepšímu. Nestačím se divit a obdivovat Tvé krásné fotky. A už se těšíme také na nějaké vážky.
  Zdeněk

  [Odpověď]

  Martin Pustelník Odpověď:

  Ahoj Zdeňku, nj, je to krok od vážek úplně na jinou světovou stranu 🙂 jsem opravdu, rád, že se fotky zamlouvají, díky za Tvá slova. M.

  [Odpověď]

Vložit komentář

ATLAS českých vážek & jakou vážku máte na fotografii

Anisoptera

Anisoptera

Zygoptera

Zygoptera

Poradna

Poradna