Čeština‎English日本語

Malá hloubka ostrosti v makrosvětě flóry, květin, keřů a pavučin
Vážky České republiky | Odonata - vážky, šídla, páskovci, klínatky, lesklice, motýlice, šídlatky a šidélka
TOP 20 - Výběr mých nejlepších fotografií
Makrofotografie hmyzu, motýli, brouci, pestřenky, koníci a další tvorové z říše hmyzu
Zoo zvířata, ptáci, savci, srnky a zejména rosničky

Jeho Svatost Dalajlama

První setkání s osobností, jako je Jeho Svatost Dalajlama v Nubra Valley v severní Indii bylo pro mě velmi silným zážitkem, který se prožije párkrát za život. Určitě k tomu přispěla i atmosféra okolí, kde se vše událo, všichni ti lamové a mniši kolem, pohled na buddhistický klášter v pozadí, pronikavá buddhistická hudba dalajlamova doprovodu a možnost sedět v prvních řadách při vysvěcování sochy Buddhy Maitreya udělalo své.

Jeho Svatost Dalajláma - Nubra Valey 2010

První den, po několika ti hodinovém obřadu vysvěcení sochy Maitreya jsme se odebrali na níže položený place pod klášterem v Diskitu, kde měl být odpolední program. Ten obsahoval proslov jednak Dalajlamy, tak i jiných lámů, program byl zakončený ladackými tradičními tanci. Zde jsem si vyzkoušel, co je to stát cca 3metry od Dalajlamy společně s ostatními novináři a reportéry z místních či zahraničních médií. Být zde ohleduplný nefunguje, kdo pustí centimetr svého místa k focení o něj rychle přijde a pouze vytlačením ho dostane zpět. Prostě novináři. Dojít si třeba pro vodu znamenalo nenávratně ztratit svou pozici.

Druhý den již probíhalo učení na jiném místě a to na place u Dalajlamova sídla cca 3km směrem na západ od Diskit kláštera. Bohužel tam jsem již nebyl v takové blízkosti Dalajlamy a tím pádem se ani fotit moc nedalo. Třetí den učení v Nubra Valley rovněž probíhalo na place u jeho sídla v Diskitu.

Cesta z kláštera k jeho sídlu trvala pěšky kolem 45minut. Když jsem dorazil, sedl jsem si mezi západní buddhisty a poslouchal anglický překlad jeho učení. Když už se vše chýlilo ke konci, chytla mě za ruku jedna Němka, ať jdu s ní jinam. A brala sebou ještě další 2 zápaďáky, jako první jsme dorazili přímo před diskitské dalajlamovo sídlo vzdáleného pár desítek metrů od místa, kde probíhalo učení. Po chvíli jsem již viděl Dalajlamu přicházet ke svému sídlu a prostor kolem se začínal plnit dalšími západními buddhisty s VIP vstupy. Nakonec jsme se přemístili na jeho verandu, kde nám dal Dalajlama pár rad do života .

Dalajlama

Dalajlama

Dalajlama & Omar

Dalajlama & Omar

Jeho Svatost Dalajlama

Jeho Svatost Dalajlama

Projev Dalajlamy

projev Dalajlamy

Jeho Svatost Dalajlama

Dalajlama

Sídlo Dalajlamy Diskit

sídlo Dalajlamy Diskit

Dalajlama

Dalajlama

Směr Dalajlama

směr Dalajlama

Dalajlama

Dalajlama

Dalajlama

Dalajlama

sídlo Dalajlamy

sídlo Dalajlamy

před příchodem

před příchodem

obřad vysvěcování sochy Maitreya

před obřadem

zdravice lamům

zdravice lamům

14th Dalai Lama

14th Dalai Lama

socha buddhy Maitreya

socha buddhy Maitreya

Lámové, mniši - pohled na pákistanskou stranu Nubra Valey

lamové, mniši

obřad vysvěcování sochy Maitreya

vysvěcování Maitreya

obřad vysvěcování sochy Maitreya

vysvěcování Maitreya

Tibetští mniši na Dalajlámovi

Tibetští mniši

Dalajláma či dalajlama je považován za politického a světského vůdce Tibeťanů. Je hlavním světským představitelem školy gelugpa (duchovním je gandänthipa) a jeho tradiční sídlo je ve Lhase v paláci Potála a Norbulingce. Každý dalajláma je těmi, kteří ho uznávají, považován za převtělence (tibetsky tulku) předchozího dalajlámy a zároveň za emanaci Avalókitéšvary (tibetsky Čänräzig), bódhisattvy soucitu. Současný 14. dalajláma je Tändzin Gjamccho, který od roku 1959 žije v indické Dharamsale.
Současný 14. dalajláma Tändzin Gjamccho (*1935) je nucen od roku 1959 žít v exilu, a to v Dharamsale v indickém státě Himáčalpradéš. Vlivem velmi nejisté situace v Tibetu, kdy se čínská strana snaží kontrolovat veškeré významné převtělence a zasahovat do vnitřních záležitostí tibetských buddhistů (jako se jí to podařilo např. v případě pančhenlámy) se v poslední době 14. dalajláma nechává slyšet, že se jeho příští zrození nemusí být v Tibetu, jako tomu bylo u jeho předchůdců. Také připustil možnost, že se už v příštích letech zrodit více nemusí (čili že bude posledním tulkuem v linii a odejde dočasně do jiných světů) nebo může jeho příští zrozením být žena. Je také možné, že nástupce současného dalajlámy bude vybrán demokratickými cestami, tzn. volbou podle schopností (v tomto případě by se však již nejednalo o tulkua předchozích dalajlámů, ale čistě o představitele tibetského národa).
Zdroj: wikipedie.cz

Dalajlama učení - screenshot from www.dalailama.com

XIV. Dalajlama | Nubra Valley 2010
Jeho Svatost Dalajlama – vysvěcení sochy Buddhy Maitreya 2010

Další fotky ze severní Indie

Vložit komentář