Čeština‎English日本語

Malá hloubka ostrosti v makrosvětě flóry, květin, keřů a pavučin
Vážky České republiky | Odonata - vážky, šídla, páskovci, klínatky, lesklice, motýlice, šídlatky a šidélka
TOP 20 - Výběr mých nejlepších fotografií
Makrofotografie hmyzu, motýli, brouci, pestřenky, koníci a další tvorové z říše hmyzu
Zoo zvířata, ptáci, savci, srnky a zejména rosničky

Pár slov o mně

Vítám Vás na mých stránkách.

Jmenuji se Martin Pustelník, poslední roky bydlím v Praze, pocházím z Ostravy.

Můj kladný vztah k přírodě, kde již od dětství trávím téměř veškerý svůj volný čas, vyústil v roce 2005 koupí mé první digitální zrcadlovky Canon 350D a makroobjektivu Canon 100mm f2.8. Dva roky jsem fotil vše, co se v trávě hýbalo a na co jsem cestou na výletech a tůrách narazil, ať už se jednalo o hmyz, květiny, krajinky, auta, občas jsem zavítal do ZOO.

Na jaře roku 2007 jsem objevil mou srdeční záležitost – focení vážek, tehdy jsem vyměnil makrosklo Canon 100mm za delší Sigmu 150mm. Okrajovým tématem jsou fotografie flóry, ať už divoké květeny, či abstraktní detaily zahradních květů. Makro přírody nejraději fotím v ranním čase dlouhých stínů, kdy světlo kreslí teplými barvami.

Kladu důraz na wildlife makrofotografii, tzn. nulový zásah do předmětu v popředí (vážka) a minimální zásah do všeho kolem. Vše, od světla, expozice až po barvy hledám přímo na scéně/v přírodě, tak abych v PC udělal jen základní úpravy jako křivky, WB atd. Nejraději využívám přirozeného světla, pro doplňkové světlo sahám k blesku či odrazné desce. 90% mých fotografií vážek je bez jakéhokoliv mého zásahu do záběru. Příroda sama o sobě umí lépe tvořit a navíc se mi wildlife líbí více než-li aranžovaná makrofotografie, která se dá zkušenějším okem velmi snadno rozpoznat. Jemně matný otisk prstů fotografa na křídlech vážky nebo orosená motýlice na květech mě dokáže na fotkách opravdu pobavit.

Fotím s technikou Canon, s kterou jsem nadmíru spokojen. Digitální Canon EOS 5D Mark IV a kinofilmové tělo Canon EOS 30 + skla Canon EF 35mm f/1.4L USM, Canon 50mm f/1.4 USM, Canon 85mm f/1.2L II USM, Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM a Canon EF 180mm f/3.5L Macro USM. Dále používám objektivy Sigma 150mm f/2.8 EX DG HSM a Trioplan 1:2.8/100mm. Stativ Manfrotto, mezikroužky Kenko a Canon, blesk Speedlite 430 EX II.

Technika, kterou jsem vlastnil. Objektivy: Tokina AF 12-24mm f/4 AT-X Pro DX, Canon 24mm f/1.4L II USM, 2ks Canon EF 17-40 4L USM, 2ks Canon EF 50mm f/1.8 II, Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Canon EF 70-200mm 2,8 L USM, Canon EF 70-200mm f/4L IS USM, Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo, Tair 11A 135mm f/2.8, manuální Helios 40-2C, Trioplan 2,9/50. Digitální těla: Canon EOS 350D, Canon EOS 30D, Canon EOS 40D, Canon EOS 60D, Canon EOS 7D a Canon EOS 5D Mark II, Canon EOS 5D Mark III. Kinofilmové tělo: EOS 300. Další foto technika: Canon telekonvertory 1,4X II a 2X II, blesk Canon Macro Twin Lite MT-24 EX atd.

Dále mám praktickou zkušenost s těmito stroji dalších značek: Olympus E-M1 Mark II, Panasonic LUMIX DMC-GH5, Fujifilm X-T2, Fujifilm X-H1, Canon EOS 2000D, Fujifilm X70 a pár dalších.

Publikační činnost – časopisy, knížky, kalendáře, foto pro weby, firemní účely, obaly pro hudební CD a vzdělávací média o přírodě v ČR a občas po Evropě. Výstavy v ČR.

Úprava fotografií – v 99% používám Lightroom. Vždy provádím vyvážení bílé, křivky (kontrast), doostření. Úpravy, které využiji občas jsou lokální ztmavení či zesvětlení, odšumnění, lokální doostření. U fotek z manuálních skel lokálně doostřuji vždy. Doostření při zmenšení se mi osvědčilo v Zoner Photo Studio.

Pokud by Vás zajímaly mé aktové fotografie, tak místo současné koncovky webu www.martinpustelnik.COM zadejte NET.

Rád bych poděkoval lidem, na které jsem narazil ať už při mém fotografování nebo jim patří mé jakékoliv díky v souvislosti s mým focením; pořadí není rozhodující; Lydi, Aleš Dolný, Ondřej Prosický, Dan Bárta, Jiřina Pavlíková, Petr Pavlík, Michaela Mandíková, Honza Lapiš, Jiří Růžek, Petr Kouba, Pavel Šerý, Michal Jirouš, Radomír Jirsák, Pavel Stančo, Jarda Dvořák, Iva Pelcová, Jana Neboráková, Jarunka Břiščová, Dorian Podulka, Boris Stojanov, Martin Tomáš, Luboš + Lydie, Kati, Jakub Švejkar, Vesna.

Lovení Anaxe

Pro nekomerční využití např. použití fotografie ke školní vyuce lze fotografie použít zdarma. Pokud by jste rádi umístili fotografii na nekomerční web, musí být u fotografie uvedený zpětný odkaz www.martinpustelnik.com. Pro časopisy (komerční i nekomerční) lze poskytnou fotografii za úplatu.

Děkuji Vám za projevený zájem, ale svatby komerčně ani nekomerčně nefotím 🙂

Všechny fotografie a texty na tomto webu jsou chráněny autorským zákonem. V případě jakéhokoliv užití mě prosím kontaktujte.

© Copyright Martin Pustelník 2005-2018. All rights reserved.

.